Kuidas sünnib film? Ida-Virumaal tutvustatakse filmimaailma telgitaguseid
Uudis
Egle Loor

Aasta alguses sai Pimedate Ööde filmifestivali eestvedamisel Ida-Virumaal hoo sisse filmivaldkonna täiendõppeprogramm, kus osalevad inimesed erinevatelt elualadelt – õpilastest kuni mehhatroonikuteni. Neil kõigil oli aga ühine soov: õppida tundma filmimaailma ja lüüa kaasa ekraaniteoste loomisel.

Programmi eesmärk on pakkuda kohalikele võimalust omandada filminduses vajalikke oskusi, mis täiendavad nende senist haridust ja tööalast kogemust. Nii saavad nad tulevikus kaasa lüüa filmivõtetel, kus tehnilistest töötajatest tihti puudus on. Et Ida-Virumaa on võttepaigana järjest atraktiivsem, näitavad mitmed värsked näited: siin on filmitud Paramount+ sari The Agency, Rootsi režissööri Frida Kempffi mängufilm Den Svenskan Torpeden, Moonika Siimetsa Must Auk ja Andres Maimiku ning Rain Tolgi Aurora.

Täiendõppeprogramm koosneb üheksast koolitusest, millest mitmed on juba edukalt toimunud. Osalejad on saanud ülevaate filmivaldkonna toimimisest, süsinikneutraalse filmitootmise põhimõtetest ning saanud kätt proovida näiteks castingu assistendi, tootmis- ja võttepaiga assistendi ja kunstiosakonna praktikates.

Programmi projektijuhi Anastassia Volkova sõnul on huvilised väga erinevate taustadega. “Osalejate seas on 16-aastaseid koolinoori, kes tegutsevad oma koolide kinoklubides, aga ka 40-aastaseid õpetajaid, projektijuhte, klienditeenindajaid, mehhatroonikuid ja teisi,” sõnas Volkova.

Ida-Viru koolitused 3

Kõige enam elevust ja positiivset tagasisidet on seni pälvinud castinguassistendi praktika. “Kõik lihtsalt armusid meie juhendajasse Helisse. Ka kunstiosakonna praktilised töötoad olid väga põnevad – inimestele meeldib, kui saab oma kätega midagi ära teha,” lisas ta.

Sarnane koolitusprogramm toimus Ida-Virumaal ka mõned aastad tagasi, kuid siis tuli koroonapiirangute tõttu suurem osa tegevustest läbi viia videosilla vahendusel. “Füüsiline koosolemine loob täiesti teistsuguse dünaamika. Osalejad saavad omavahel tuttavaks, sünnivad uued tutvused ja ideed,” kirjeldas Volkova.

Ida-Viru koolitused_1

Kuigi hetkel Ida-Virumaal filmivõtteid ei toimu, loodab ta, et programmi osalejad saavad peagi võimaluse päriselt võtteplatsile astuda. “See on ju kõige võimsam ja õpetlikum osa – olla päriselt seal, kus film sünnib.”

Filmikoolitus Ida-Virumaal jätkub juba juunikuus, kui toimub virtuaalproduktsiooni töötuba. Sügisel toimub aga valgusgrupi praktina ning soovijad saavad osaleda PÖFFi rahvusvahelises filmiharidusprogrammis Discovery Campus, kus loenguid ja töötube viivad läbi rahvusvaheliselt tunnustatud filmitegijad.

Ida-Viru koolitused 4

PÖFF Creative Gate täiendusõppeprogramm Ida-Virumaal on rahastatud Õiglase Ülemineku Fondist.

Fotode autor: Anastassia Volkova